peníze hotely

Jak myslet zeleně na úrovni

Možná, že je ekologické zaměření vašeho hotelu, potažmo záchrana naší planety asi tím posledním, co byste v uplynulých měsících řešili. Možná, že jste k tomu ale měli vždycky blízko. A třeba je právě teď čas, přilákat hosty na něco jiného než na desinfekční gely po celém hotelu. Anebo se prostě chcete jen inspirovat. Protože enviro-friendly aktivit není nikdy dost.

Tady je deset nejlepších zelených hotelů na světě, jak je pro vás vybrali v Trips to Discover.

Whitepod Eco-Luxury Hotel, Švýcarsko

Whitepod v podstatě není hotel, jsou to ekologické kapsle rozeseté v podhůří švýcarských Alp. Na přírodu se tu myslelo už od začátku, to odráží nejen stavba a konstrukce každé kapsle, ale i její fungování. Každá jednotka je kontrolována z hlediska spotřeby vody i energie a dokonce mění barvu s ročním obdobím, aby splynula s okolní přírodou. Asi vás nepřekvapí, že i zaměstnanci tu chodí do práce pěšky. A když se vás omrzí malý prostor, můžete si nově pronajmout jednu ze tří eko chalup, které v podstatě fungují na stejném principu.

Zdroj: whitlepod.com

Park Hyatt Maldives Hadahaa, Maledivy

V tomto hotelovém resortu na Maledivách se můžete ubytovat naprosto bez výčitek k životnímu prostředí. Nachází se na korálovém útesu a dělá všechno pro to, aby zde příroda pod i nad vodou zůstala v nedotčeném stavu. V resortu jsou obytovaní mořští biologové, kteří každý den testují mořskou vodu a stav korálu. Hotel recykluje šedou odpadní vodu a téměř nepoužívá plasty. Momentálně je však jeho provoz pozastavený.

Zdroj: hyatt.com

H2Hotel, Kalifornie

Tento kalifornský hotel je tak cool, že zde úplně zapomenete, že jeho hlavním cílem není vás uchvátit, ale snížit zatížení životního prostředí. Hlavním lákadlem je tady střecha – zvlněná zelená plocha, která pomáhá zachytit dešťové srážky. Na ní jsou také umístěny solární panely, které nejen že ohřívají vodu pro místní pokoje, ale také pro hotelový bazén. Na přírodu je tu myšleno na každém kroku. Hosté určitě ocení podlahy z bambusu a povlečení z bio bavlny.

Zdroj: h2hotel.com

Proximity Hotel, Severní Karolína, USA

Další z hotelů, kde je těžké vyjmenovat všechny služby, které jsou v souladu s životním prostředím. Jen bohužel další, který je stále zavřený a není jasné, zda se z koronavirového ochromení vzpamatuje. Každopádně svého času při provozu používal energii ze solárních panelů, vnitřní rekuperaci energie využité k provozu spotřebičů, v restauraci nabízeli potraviny od místních farmářů a fungovali v souladu se sousední čtvrtí Greensboro, jejíž služby byly v hotelu nabízeny hostům.

Zdroj: proximityhotel.com

Lefay Resort & SPA Lago di Garda, Itálie

Co víc si přát, než se ubytovat na italském venkově a šetřit při tom planetu. Hlavní myšlenkou Lefay resortu je zakomponovat stavbu hotelu do místních kopců, aby tak byla snížena fluktuace teplot a ušetřena energie na vytápění/chlazení. Sběr dešťových srážek a jejich využití a závazek ke snížení emisí CO2 už asi není žádným překvapením. Heslem resortu je, že blahobyt jedince by nikdy neměl být na úkor blahobytu společnosti jako celku.

Zdroj: lefayresort.com

Soori Bali, Bali

Byl by to hřích, provozovat hotelový resort na Bali a nevyužívat dešťové srážky, kterých je tu požehnaně. V resortu Soori na to samozřejmě nezapomněli a všechna zde používaná voda pochází z filtračního systému srážek. Kromě toho byly k samotné výstavbě resortu použity jen místní a ekologicky nezávadné materiály. Místo je jako stvořené k meditaci, všechno zde ladí se vším, dokonce i pokoje jsou vybaveny v souladu s barvami místní krajiny.

Zdroj: sooribali.com

Six Senses Con Dao, Vietnam

Pětihvězdičkový resort na vietnamském ostrově Con Dao se pyšní unikátním stavebním řešením, které omezuje využití vzduchotechniky. V otevřeném konceptu komplexu je umožněno celodennímu proudění vzduchu, což samo reguluje teplotu. Zaměstnanci jsou zde vzděláváni a vedeni k zanechání co nejmenší uhlíkové stopy i v osobním životě. Na webové stránce má resort počitadlo plastových lahví, které byly ušetřeny používáním vlastní vody ve skle, a také počet mořských želv, které se podařilo odchovat a vypustit zpět do přírody přímo v areálu hotelu.

Zdroj: sixsensescondao.com

Inn by the Sea, Maine, USA

Americký resort Inn by the Sea se, jak název napovídá, nachází na pobřeží Atlantiku blízko kanadských hranic. Ke svému provozu využívá pouze bio paliva a solární energii a zvláštní pozornost je zde věnována domácím mazlíčkům a divoké zvěři všeobecně. Zatímco zvířecí hosté zde mohou přespat bez poplatku, místní zahrada je často navštěvována lokální faunou. Hotel láká hosty na motto Staycation in Vacationland, což by se dalo přeložit tak, že všechno dobré máte v hotelu v podstatě na dosah ruky. Od místních potravin, zábavy, až po využití místních produktů v pokojích a ve spa.

Zdroj: innbythesea.com

Spice Island Beach Resort, Grenada

Karibský ostrov Grenada hostí jeden z nejluxusnějších ekologických resortů na světě, Spice Island Beach Resort. Poznáte jej hlavně podle solárních panelů, organizovaného čištění mořských pláží a zákazu používání chloru v hotelových bazénech. Nestačí? Doplňme to recyklačními snahami na každém kroku, každodenními lekcemi jógy na pláži a všudypřítomným odkazem na koření, speciálně na muškátový oříšek, jehož je Grenada světovým vývozcem. Jen zde mají bohužel zavřeno minimálně do listopadu 2020.

Zdroj: spiceislandbeachresort.com

Hotel Terra Jackson Hole, Wyoming, USA

Tady se na přírodu myslelo už od začátku, hotel je totiž postavený z recyklovaných materiálů. Kromě využití energie ze solárních panelů, větrných a vodních elektráren, jsou zde běžným pravidlem organické matrace, skleněné a hliníkové nádobí, ekologické žárovky nebo obrovská okna umožňující proniknout slunečním paprskům. K tomu lyžařský resort a nádech venkova se stádem koní. Značka ideál.

Zdroj: hotelterrajacksonhole.com

Zdroj: Trips to Discover

Photo credit: Pixabay