Co jste možná nevěděli: revenue management a německé prázdniny a státní svátky

Máte německou klientelu? Zbystřete. Nedávno jsem hovořila s jedním majitelem společnosti, která pronajímá apartmány v Praze a jejich hlavní klientelou jsou rodiny s dětmi. Říkal, že připravil kampaň pro německé rodiny na všední dny (v mimosezóně) a na prodloužené víkendy či pobyty během německých státních svátků.

Tady je vše naprosto v pořádku a udělala bych to také. Je tu však jedno velké ale. V Německu platí zákon povinné školní docházky „Schulpflicht“ – to znamená, že děti musí chodit do školy, a uvolňování od den dva dříve před začátkem prázdnin (získat levnější letenky či dovolenou) nebo odjet na prodloužený víkend, je v Německu opravdu náročné. Situace v praxi je taková, že:
  1. pokud dítě nedorazí do školy, není nemocné či nemá omluvenku (žádost o uvolnění do dřívější odjezd na dovolenou), škola může (a někdy má i povinnost) nepřítomnost nahlásit na sociálku;
  2. na letištích často hlídkuje policie a může se stát, že rodina nakonec na dovolenou neodletí (článek z 21.5.2018 na tuto problematiku si můžete přečíst zde);
  3. pokud na dovolenou odletí, pak rodiče čeká tučná pokuta až 1000 EUR za jedno dítě a jeden den.
Co chci tímto krátkým příspěvkem říci? Pokud se vám do vašeho hotelu či penzionu nebo apartmánu nedaří dostat rodiny z Německa mimo školní prázdniny, na prodloužené víkendy (kdy ještě probíhá výuka), nevěšte hlavu. Vaše nabídka je možná atraktivní (někdy až moc) a spousta z rodiny by ji ráda využila, mají-li však dítě školou povinné, administrativně je to náročné a rodiče si často rychle rozmyslí, jestli podstupovat martýrium kvůli jednomu dni navíc výměnou za cenově dostupný pobyt ve vašem ubytovacím zařízení.
Sledujte tedy řádně německé státní svátky a školní prázdniny podle jednotlivých německých zemí. Důležitý den v kalendáři je tzv. „Brückentag“, kdy státní svátek je např. v úterý nebo v čtvrtek a pak v pondělí a pátek je často uděleno volno nebo prázdniny. To platí např. pro dnešní den – 31.5. je tu v Německu státní svátek a zítra je „Brückentag“ a školky mají většinou zavřeno. V tomto termínu jsou i školní prázdniny, samozřejmě.
Přehled německých prázdnin najdete v tomto odkaze a přehled státní svátku si můžete projít na této stránce. Odkazy platí pro rok 2018.
Nedávno se tu u nás v Mnichově (na Faceboou) rozběhla diskuze, proč to tak je a co se vlastně ve škole poslední den či dva zásadního děje, že se německý státní aparát uchýlil k takové praktice (pokuty za nepřítomnost dítěte bez omluvy při dřívějším odjezdu na dovolenou). Některé školy (např. gymnásia) zavedly pololetní testy na poslední den školy před prázdninami, aby nikoho nelákalo odjet dříve a na testy byla 100 % přítomnost. To je však už off-topic a s naší revenue problematikou to má už jen málo společného.
Při stanovování cen pro německou klientelu tedy vždy přihlížejte k tomu, na jaké klienty cílíte a pokud na rodiny s dětmi, které jsou školou povinné, zvažte, které termíny jim nabídnete. Navíc německý školní rok má tolik prázdnin, že rodiče mají často problém pokrýt svojí dovolenou dny, kdy dítě není ve škole.