Technologie v různém pojetí jsou již nějaký ten pátek pevnou součástí našich životů. Vývoj nás nutí reagovat na každou novinku a pochopitelně se odráží v mnoha aspektech života i různých oborech podnikání. Postupem času tak přirozeně vedle technologiemi nabitých hotelů, kde si můžete služby objednávat z pokoje pouhým hlasovým příkazem, otevírat dveře mobilním telefonem nebo se registrovat bez pomocí lidského faktoru, vznikly také ty, které použití technologických a digitálních přístrojů omezují, nebo přímo zakazují. A do popředí marketingových strategií a hotelových konceptů se pomalu začal vkrádat termín „digital detox“.
Zařadit detox do svého každodenního života je dnes hrozně moderní, tak proč nezkusit zrovna ten digitální? Digital detox v podstatě znamená, že po nějakou blíže nespecifikovanou dobu fungujete bez jakýchkoliv elektronických zařízení, a to včetně televize, mobilního telefonu a počítače. Výsledkem takového detoxu by pak mělo být snížení stresu, zkvalitnění spánku a především navázání silnější sociální interakce ve fyzickém světě. Zkrátka a dobře jde o to, naučit se opět fungovat v offline životě.
Digital detox určitě není v hotelovém prostředí novinkou, přesto by se dalo říci, že takových zařízení funguje jen poskrovnu. Vyhledat je můžete například na speciálním webu digitaldetoxholidays.com. Nejvíce hotelů s digital detox konceptem najdete samozřejmě v prostředí, které relaxaci a odpočinku přímo nahrává, a to jsou například Seychely, Maledivy, Bahamy nebo Bali. Evropa je sama o sobě dost pulzujícím místem, přesto i zde podobná zařízení najdete, a to například v Itálii, Švýcarsku, Velké Británii nebo Německu. Pozadu samozřejmě není ani Česko. Pár příkladů najdete níže:
Jedna z prvních hotelových vlaštovek, které ve svém provozu začaly omezovat používání elektronických přístrojů, a to již před několika lety. Už jen příjezd do hotelu naznačuje, v jakém duchu zde pobyty probíhají – nesmíte sem vlastním autem a z nedalekého Pelhřimova vás do resortu přiveze minibus. Stejně jako automobily je zde omezeno používání mobilních telefonů a další elektroniky, na pokoji televizi určitě nenajdete. Zato zřejmě úplně vše, o čem kdy vaše po relaxu toužící duše snila. Můžete jezdit na koni, hrát golf, jezdit se psím spřežením nebo hrát tenis, hubnout pod dohledem nebo jen tak relaxovat a meditovat. I k těmto činnostem je zde nepřeberně možností – například kamenný kruh Druidů nebo úplně nově postavený ájurvédský pavilon, který nemá v Česku obdoby.
Že jde digital detox dělat i v centru města, to vám ukážou v hotelu Westin v irském Dublinu. Hosté zde po příjezdu musejí odložit všechna elektro zařízení do sejfu a výměnou za to dostanou tzv. detox survival kit. Ten obsahuje různé stolní hry, mapy, noviny a časopisy a další nápady k zabití nudy. V hotelu pak najdete spoustu míst k odpočinku i zábavě, například populární Mint Bar nebo impresivní Atrium Lounge se skleněným stropem a nádherným výhledem na noční oblohu. Hotel prodává balíček s názvem Digital detox, který obsahuje přenocování, snídani v posteli, in-room masáž, relaxační svíčku a zmíněný survival kit, který si hosté mohou vzít s sebou domů.
Tady je digital detox dotažený do detailu, nacházíte se totiž ve zrekonstruované středověké pevnosti ze 14. století, a to navíc utopené v zeleni lesů. Proto vás asi nepřekvapí, že zde nefungují žádné telefony, nejsou tady televize, lednice, klimatizace ani podobný moderní komfort. Zato tu najdete vyhřívaný bazén vytesaný přímo do skály nebo parnou lázeň celou z kamene. Také si tu pěstují svou vlastní zeleninu a ovoce a co jim chybí, nakoupí od místních farmářů.
Pojďme si v tom udělat jasno. Technologie, přesněji řečeno mobilní telefony, jsou dnes neodmyslitelnou součástí každodenního života. A když říkáme neodmyslitelnou, myslíme skutečně neodmyslitelnou. Podle údajů webové stránky digitalnidetox.cz kontroluje člověk svůj mobilní telefon až 150x denně. Na práci se tak dokáže soustředit pouhých 12 minut, následujících 8 minut po vyrušení telefonem mu pak trvá se do práce znovu dostat. Bez telefonu to tedy jen tak nepůjde a vy musíte vymyslet koncept, ve kterém své hosty nevystrašíte a zároveň jim nabídnete tolik možností využití volného času, že na telefon sami zapomenou.
Váš koncept digitálního detoxu může mít dvě podoby – buď telefony a následně všechna další elektronická zařízení ve svém hotelu úplně zakážete, nebo jejich omezené používání doporučíte a za odměnu nabídnete nějakou zábavu.
Newyorský hotel Royalton například uzavřel spolupráci s knihkupectvím McNally Jackson, které mu pomohlo zařídit v hotelu lákavý koutek s knihami. Hotel také nabízí balíček s názvem Fireplace package (za 75 dolarů), který kromě kreditu v restauraci zahrnuje také pokoj s krbem, pozdní check-out a knižní novinku podle vlastního výběru.
Inspirujte se, jak připravit atraktivní balíček v jednom z našem příspěvku.
Další hotel v New Yorku (Park Hyatt) se spřátelil s meditačním studiem MNDFL, které v hotelu začalo provozovat tzv. one-on-one meditace, tedy řízené meditace pro jednotlivce probíhající v soukromí jejich hotelového pokoje.
A do třetice hotel Mandarin Oriental New York ve spolupráci s klinikou Mayo Clinic vytvořil detox balíček pro hosty, kteří si od digitální technologie potřebují skutečně odpočinout. Hosté musejí na recepci odložit své mobilní telefony a svůj čas mohou strávit například vymalováváním omalovánek, čtením novin a časopisů, meditací, psaním dopisů nebo pobytem v tzv. tiché místnosti. K tomu všemu je budou doprovázet hromady krystalů, polštářů, éterických olejů a uklidňujících čajů.
Digital detox v sobě zkrátka skrývá potenciál, který byste měli určitě využít. Zařaďte do své nabídky balíček s atraktivním názvem a zkuste hostům vytvořit alespoň malou oázu, kam si k vám můžou přijet odpočinout.