Jak správně účtovat místní poplatek z pobytu / daň z ubytovania

Pokud provozujete ubytovací zařízení, jistě jste se již setkali s pojmem rekreační poplatek, turistický poplatek, lázeňský nebo městský poplatek“ neboli místní poplatek z pobytu. Na Slovensku tomuto poplatku říkají „daň z ubytovanie“. Tento poplatek je jednou z daní, které musí ubytovací zařízení jménem svých hostů a slouží jako příjem do pokladny obce nebo města. Jde o záležitost, která může být na první pohled složitá, a proto jsme se rozhodli připravit pro vás stručný průvodce.

Co je to místní poplatek z pobytu? Místní poplatek z pobytu je poplatek, který je vybírán od hostů ubytovacího zařízení. Jeho výše se liší dle konkrétní obce nebo města a je určen na podporu turistické infrastruktury a kultury v daném místě.

Kdo je povinen tento poplatek platit?

Všeobecně platí, že poplatek za pobyt platí všechny osoby, které přechodně a za úplatu pobývají v určitých místech za účelem léčení nebo rekreace. Nicméně existují výjimky. Více k výjimkách najdeš v našem ebooku spolu s dalšími důležitými informacemi.

Jak se tento poplatek správně účtuje a kdo ho odvádí?

Poplatek z pobytu vybírá provozovatel ubytovacího zařízení, který ho následně odvádí na příslušný úřad. Je důležité tento poplatek účtovat jako samostatnou položku, a to za každý den pobytu.

Proč je tento poplatek vybírán?

Příjmy z poplatků z pobytu jdou přímo danému městu a slouží k podpoře cestovního ruchu a kultury.

Pro všechny, kteří chtějí lépe porozumět tomu, jak správně účtovat city tax, jsme připravili e-book s detailními informacemi a doporučeními.

Podívej se, jak ebook vypadá. Získáš ho v naší community Hotel Success na platformě skool. Přihlaš se a dostaneš se k dalším tréninkům zdarma.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

V ebooku mám pro tebe další zajímavá doporučení, která se týkají městského poplatku, platby kartou a OTA.